Corona Virüsünün İş Hayatına Etkisi

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa zamanda diğer ülkelere’de sıçraması ile özellikle İtalya’da ve İran’daki ölümlerle dünya ülkelerini telaş aldı. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı konurken bazı ülkelerde Corona virüsü ile savaş ilan edildi ve virüsün bulaşmamasına yönelik önlemler alındı.

Ülkemizde ise durum şuanda o kadarda vahim bir vaziyette değil. Sağlık bakanımız Fahrettin KOCA’nın başarılı yönetim ve her fırsatta Tv karşısında virüsün gidişatı ile ilgili verdiği bilgiler ve sağlıkçılar olarak alınan önlemleri ve vatandaşın alması gereken önlemleri anlatması ile vatandaşın nabzını kontrol altına almaktadır.

Bu süreçte uçak ile yolcu taşıyan şirketler ülkelerin bir biri arasında ki uçuş yasağı ile zarar gören sektörlerin başında gelecek gibi gözüküyor. Son olarak uçak üreticisi firma olan Airbus üretimi durduğunu açıkladı. Diğer uçak firmalarının da tamamı olmasa bile bir kaç şirketin daha uçuşları durdurabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Turizm sektöründe ise normalde ülkemizde açılması bu dönemlere denk gelen sezonun Antalya, İzmir, Bodrum, Muğla gibi turizm bölgelerinde esnaflar dükkanlarını açsa bile uçuş yasağı ve virüsle mücadele kapsamında otellerinde müşteri kabul edemeyeceğini söylemek gerek.

İstanbul Ticaret Odası yaptığı son açıklamada ise Çalışanları Fiziki temas yerine online olarak çalışmaya davet etti. İşlemlerin internet üzerinden yapılmasının daha fayda sağlayacağını söyleyen İTO bunu sağlık için yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Bazı şirketler faaliyetlerini askıya alıp çalışanlarını ücretsiz izin veya ücretli izne ayırırken bazı şirketlerde personel alımı yapmaya devam ediyor. Bu şirketlerden biriside Amerika’nın alışveriş sitesi olan Amazon. Fiziki temastan kaçınılması gerektiğinin altını sürekli çizen sağlıkçıların açıklaması üzerine insanlar internet üzerinden alışveriş yapmaya yöneldi. Alışveriş artışı ile 100 bin personele ihtiyaç duyduğunu açıklayan Amazon şirketi aynı zamanda personellerine zam yapmak için büyük bir yatırım yapacağını söyledi.

Son olarak Sağlık bakanı tarafından ülkemizde vaka sayısının 46 ya çıktığını açıklamıştı. Uzmanlar bu sayının normal olduğunu ve daha da artacağını söyledi. Paniğe kapılmanın yanlış olduğunun altını çizen Profesör Doktorlar el hijyeni ve fiziki temas kuralına uyulduğu sürece bu virüsün kısa zamanda yok olacağını ön görmekteler.

Ülkemizde Corona Virüs önlemleri adı altında Kafeler, Spor Salonları, Meyhaneler, Barlar gibi umuma açık eğlence yerleri geçici süreliğine kapatılmıştır açıklaması yapıldı. Gece saatlerinde kurala uyulup uyulmadığı ile ilgili kontroller ve denetimler yapılmaya devam etmektedir.

İş hayatını da etkileyen Corona virüsü bazı şirketler personellerini evden çalışmaları için uyararak şirkete gelme zorunluluğunu ortadan kaldırırken bazı çalışanlar ise istifa ederek evde kalmayı tercih ederken bazı personeller ise yıllık izinlerini ve ücretsiz izin haklarını kullanmaya başladılar.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.