Türk Telekom Personel Alımı ve İş İlanları

Türkiye’nin iletişim konusunda büyük bir kesimin ihtiyacını karşılayan Türk Telekom Personel Alımı Yapacağını Açıkladı. Türkiye’nin 81 ilinde geniş bayi ağı, servis noktaları ve alt yapı şirketleri ile birçok kuruluşu çatısı altında bulunduran Türk Telekom şirketi; genişleyen iş alanına ve artan eleman ihtiyacına yönelik Türk Telekom İnsan Kaynakları tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Birçok Pozisyonda işe alım yapan şirket İşçi, Eleman ve Personel Statüsünde alım yapmaktadır. Türk Telekom ve Yan kuruluşlarında bulunan birçok personel ihtiyacı Türk Telekom Kariyer birimi ile karşılanmaktadır.

Öncelikle Türk Telekom şirketinin tarihini inceleyerek şirketin iş ilanlarına göz atacağız. Türk Telekom iş ilanlarına nasıl başvurulur? Türk Telekom İş başvuru formu doldurmak için ne yapmalıyım? Şirket hangi pozisyonlarda işe alım yapıyor? Şirket hangi illere işçi ve eleman alımı yapacak? Türk Telekom iş ilanlarına başvurmak için istenen nitelikler nelerdir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda sizlere vererek ‘’ Doğru İş Başvurusu’’ yapmanın inceliklerini anlatacağız…

Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından birisi olan Türk Telekom ilk entegre telekomünikasyon şirketidir. Teknolojinin değişkenliklerine uyum sağlayarak ürün ve hizmetlerini geliştirerek genişleten Türk Telekom 1995 yılında PTT şirketinin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinden ayrılarak kurulmuştur. 1995 yılından bu güne kadar çeşitli hizmetler ve geniş ürün ağı sunan Telekom ilk kurulduğu yıllarda sabit telefon hizmeti vermekteydi. Hepimizin hatırlayacağı gibi İnternetin gelmesi ile Türk Telekom evlere gelen Telefon hatları üzerinden 2006 yılında internet hizmeti vermeye başlamıştır. Bu dönemde sabit internet bağlatabilmek için bir ev telefonuna sahip olmak gerekiyordu. Bakır kablolar üzerinden telefon ve internet hizmeti veren Türk Telekom kısa sürede bir çok aboneye sahip olmuştur.

Türk Telekom yurt içi ve yurt dışı bir çok şirketin çatısı altında toplamış ve tek marka ile faaliyet yürütmektedir. Devlet himayesinde bulunan Türk Telekom şirketi 2005 yılında yüzde elli beş hissesi Oger Telekomünikasyon şirketine devredilerek özelleştirildi. Bu adım Türk Telekom şirketinin geleceği açısından büyük bir önem kazanmıştır. Bu vesile ile yurt dışı faaliyetlerini geliştirmiş çeşitli yatırımlarla sektör içi genişleme sağlamıştır. İnternet hizmetini TTnet markası ile veren Türk Telekom Gsm hizmetini ise Avea olarak vermekteydi. GSM İnternet hizmetleri konusunda abonelerini arttıran Türk Telekom yeni hizmetlerle şirket markasını büyütme gayesi taşıyordu. Bu vesile ile de TV, Hiper ve Fiber internet hizmetlerini devreye alarak hem daha hızlı internet hizmeti hem de İP TV sistemini kullanarak İnternet üzerinden Tv hizmeti olarak TİVİBU ürününü piyasaya sürdü.

Türk Telekom Tek Çatı Altında

Geniş hizmet ağı çeşitli ürün yapısı ve kendisine bağlı bulunan ortaklıklar ile büyüyen Telekom, daha sonra bütün şirketlerini tek çatı altında toplayarak Türk Telekom oldu. Mobilde, İnternet hizmetlerinde, Televizyon hizmetlerinde artık Türk Telekom adı ile bilinmektedir. Sadece Telekomünikasyon tarafında hizmet vermeyen Telekom aynı zamanda bilişim sektörünün arka bahçesi olan Enerji, Yazılım ve Rehberlik hizmetleri ile iş alanını genişletmeye devam etmiştir. Enerji alanında ki şirketi ise TTES markası adı altında faaliyet yürütmektedir. Türk Telekom verdiği hizmet kalitesi ile bir çok ödüle layık görülmüş ve bir çok ödülün sahibi olmuştur. Halen kalite çalışmalarına devam eden Türk Telekom Baz istasyonlarının kapsama alanını genişletme çalışması ve 4.5G LTE teknolojisini daha geniş alana yaymak için çalışmalar yapmaktadır. Türk Telekom Bugün; 33.921 çalışan ile 314 Bin km Fiber alt yapısına sahip, toplam 48,7 milyon aboneye hizmet vermektedir.

Türkiye’nin Gözünde Türk Telekom

Hepimiz İnternet’i keşfetmeye başladığımızda Telekom ile bir bağlantımız olmuştur. Bu gerek İnternet bağlantısı olarak gerekse internet bağlatmak için gereken Telefon hattı olarak bir kullanıcı deneyimi yaşamışızdır. Türk Telekom TTnet olarak hizmet vermeden önce çeşitli şirketlerin Telekom hatlarını kullanarak Çevirmeli bağlantı ile İnternet’e erişe biliyorduk. TTnet ise bir modem aracılığı ile Telekom hatlarından Dsl bağlantısı yaparak hizmet vermeye başladı. O günlerde yani 2005 yıllarında 1 mbps 2 mbps İnternet hızları ile İnternete bağlanıyor İnternet paketleri olarak ise kotalı paketler tercih ediyorduk. Yeni açılan siteler ile forum sitelerinde iletişime giriyor İnternet üzerinden etkileşim yaşıyorduk. Hatta Messenger uygulaması ile birbirimizle saatlerce görüntülü ve sesli görüşmeler yapabiliyorduk.

Bu teknoloji bugün muazzam bir yol kat ederek neredeyse iletişim sektöründe ki bütün ihtiyaçlarımızı karşılar hale geldi. İnternet hızı olarak ise Fiber Altyapı sayesinde 1000 Mbps hızları deneyimleye biliyoruz. Bu sebep ile de bir çok İnternet kullanıcısı Türk Telekom şirketini bilmektedir. Halk Türk Telekom şirketinin Devlete ait bir kurum olduğunu düşünse de Türk Telekom hisselerinin %25 i Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na %5’i Türkiye Varlık Fonuna aittir. Şimdi gelelim Türk Telekom’da çalışma fırsatı bulabileceğimiz departmanlar ve ne iş olsa yaparım diyenlerin yapabileceği işlere… Bu bölümde Türk Telekom Güncel İş İlanlarına ve Nasıl İş başvurusu yapabileceğinize değineceğiz…

Türk Telekom Personel Alımı ve İş İlanları

Türk Telekom geniş ürün yelpazesi ve her ürüne ait Teknik, Satış, Back ofis gibi departmanları ile operasyonlarını yürütmektedir. Türk Telekom Akademinin kurup yönettiği Türk Telekom Kampüs ile genç yetenekleri bir eğitim programına alarak şirket içinde çeşitli pozisyonlara yerleştirmektedir. Türk Telekom çalışanlarına sadece para kazanma değil aynı zamanda kendini geliştirme ve kariyer yapma fırsatı sunmaktadır. Güncel iş ilanlarını zaman zaman Telekom akademi ve çeşitli kariyer sitelerinden duyurarak işe alım yapmaktadır.

En çok kullanılan yöntem ise Türk Telekom Akademiden gelen başvurulardır. Bazı resmi sosyal medya hesaplarından da iş ilanlarını duyurarak adayların başvurularını kabul etmektedirler. Peki Siz Türk Telekom şirketinde hangi pozisyonda çalışmak istiyorsunuz? Türk Telekom şirketine Tecrübeli olarak mı yoksa deneyim kazanmak için mi girmek istiyorsunuz? Buna karar vermek için öncelikle departmanları incelememiz ve hangi işin bize daha uygun olduğuna bakmamız gerekiyor.

Türk Telekom Departmanlar, İş Alanları ve Kariyer Programları

Kariyer Programları; Her şirketin belirli niteliklerde çalıştırdığı ve belirli bir çerçevede yapıldığı işler vardır. Ancak Türk Telekom’da böyle bir durum söz konusu değildir. Bilişim sektöründe ki bir şirket olduğu için Türk Telekom çalışanlarına sınırlar çizmemektedir. Özgür bir ruh ve özgür bir düşünce ile üretken bir çalışma sistemi ile çalışanlarını yönetmeyi tercih etmektedir. Mühendislik, İşletme, İktisat ve yazılım gibi bir çok departmanda iş ilanı yayımlamakta ve başvuru almaktadır. Özellikle Türk Telekom Starter programı ile Üniversitelerden yeni mezun adayları ve üniversitelerin 3. Ve 4.sınıfında okuyan öğrencileri Start programına dahil ederek geniş kapsamlı eğitim, gelişim ve deneyim ile adayları şirketin çeşitli biriminde işe alarak değerlendirir. Türk Telekom Start programı 6 hafta sürmekte ve 25 yaşını doldurmamış adaylar kabul edilmektedir.

Departmanlar

 • Bilgi Teknolojileri
 • Pazarlama
 • Müşteri Hizmetleri
 • Satış
 • Planlama
 • Finans
 • Teknik
 • Hukuk
 • İnsan Kaynakları

Pazarlama; Çalışmak için en çok başvuru yapılan departmanlardan birisi olan pazarlama departmanı müşterilerin etkileneceği ve isteğinin karşılanacağı kampanyaların hazırlandığı departmandır. Kampanya ile birlikte reklamları da hazırlamada rol üstlenmektedirler. Kampanya gelir ve gider hesaplayarak en mantıklı olanını müşterilere sunmakla sorumludurlar. Satış departmanı ile zaman zaman ortak çalışmaktadırlar.

Satış; Bu departman neredeyse en çok çalışanın bulunduğu departmandır. İş sebebi ile de en çok işe alım yapılan departmanlardan birisi diyebiliriz. Satış Departmanında çalışan personelin çeşitli görevleri vardır. Departman birkaç kola ayrılmaktadır. Telefonda Satış, Mağazada satış ve Saha Satış gibi çeşitli satış teknikleri ile şirkete müşteri kazandırmaktadır. Telefonda Satış görevini yürüten birim Call Center olarak adlandırılmaktadır.

Müşteri Hizmetleri; Pazarlama Departmanı ve Satış Departmanının şirkete kazandırdığı müşterilerin her türlü sıkıntı ve sorunu bu departman ile çözüme kavuşturulmaktadır. Hizmetini iptal etmek isteyen yada hizmetinde arıza ve sıkıntı olan müşteriler bu departman ile sıkıntılarını gidermektedirler. Müşteri taleplerini karşılayan bu departman müşteri memnuniyeti sağlama açısından kritik öneme sahiptir.

İnsan Kaynakları; İnsan kaynakları departmanında çalışmak demek bütün şirketin personelinden ve her departmandan sorumlu olmak demektir. İşe alım yapılacak adayların değerlendirmeleri ve çalışan personellerin sosyal ve maddi hakları bu departman ile karşılanmaktadır. Şirketin gelişmesinin önündeki en önemli unsur çalışanlardır. Çalışanları işe alım yapan ve izin, SGK ve diğer unsurları karşılayarak çalışanların üstünde büyük bir sorumluğu olan bu departmanda şirketin ilerleyebilmesi açısından çok önemlidir.

Teknik; Türk Telekom’a herhangi bir ürün için başvuru yapan müşteriler Teknik Ekiple etkileşime girmesi kuvvetle muhtemeldir. Teknik Ekip Personeli İnternet ve Tv kurulumunda müşterilere destek olarak bağlantılarını sağlamakla görevlidirler. Aynı zamanda arıza yaşayan müşterilerinde arızalarını gidermekle sorumludurlar. Teknik departman birkaç kola ayrılabilmektedir. Örneğin fiber hat çekimi yada başvuran müşterinin portunu açan ekip ve kurulum yapan ekip ayrıdır. Bu sebeple çeşitli pozisyonlara ve birimlere ayrılabilmektedir.

İş İmkanı Bulabileceğiniz Pozisyonlar
 • Saha Satış Personeli
 • Teknik Eleman
 • Çağrı Merkezi personeli
 • Satış Müdürü
 • Pazarlama Elemanı
 • Pazarlama Müdürü
 • Teknik Müdür
 • Arıza Elemanı
 • Mağaza Satış Personeli
 • Alt yapı İşçisi

Türk Telekom İş Başvurusu Nasıl Yapılır?  

81 ilde hizmet veren Türk Telekom 81 ilde işe alım yapabilmektedir. Neredeyse her ilde bulunan Türk Telekom Müdürlükleri ile buraya bağlı Türk Telekom bayilerinde binlerce çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanların arasında yer almak için doğru başvuruyu doğru pozisyona yapmamız gerekmektedir. İşe alım sürecinde rekabet oldukça fazladır. Bu sebeple öz geçmiş hazırlarken gerekli bütün bilgileri yazmanız şiddetle önerilir. Özellikle geçmiş tecrübeleriniz Türk Telekom şirketi için büyük önem arz etmektedir. Özellikle Turkcell ve Vodafone gibi şirketlerde çalışmış olan adayların başvuruları detaylıca incelenmektedir.

Başvuru yaptığınız kanal çok önemlidir. Başvuru formunu ne şekilde ilettiğiniz Türk Telekom İnsan kaynaklarına ulaşıp ulaşmadığı konusunda büyük önem arz etmektedir. Güncel İş ilanları ve Açık pozisyonlar Türk Telekom Linkedin hesabından yayımlanan iş ilanları ile belirlenmektedir. Üniversite öğrencilerinin başvuru şekli Start eğitim programları ile gerçekleşmektedir. Eğer Start Programına başvurmak istiyorsanız tıklayınız; Türk Telekom Kariyer Start Programı

Türk Telekom şirketinin bir çok ilde ve ilçede bayileri bulunmaktadır. Bu bayiler aracılığı ile kurulum, Arıza bakımı ve Satış işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu mağazalarda çalışmak isteyen adaylar isterse mağazalara giderek iş başvuru formu doldurabilirler. İkametine en yakın Telekom bayisine gidebilecek adaylar bu yöntemi kullanabilirler. Başvuru için ayrıca kullanabileceğiniz yöntem ise Türk Telekom Linkedin hesabıdır. Bu hesap aracılığı ile Türk Telekom İnsan Kaynakları ilan verebilmektedir. Şuan bile kontrol ettiğimizde yayımlanmış olan iş ilanlarını görebiliyoruz.

Linkedin sitesine üyelik açarak bu ilanlara başvuru iletebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise zaman zaman Türk Telekom şirketinin İş-kur aracılığı ile verdiği ilanlar. Bu ilanlar alım yapılacak il, alım yapılacak pozisyon ve İstenen nitelikler olarak karşımıza çıkmaktadır. İş-kur resmi sitesine girerek arama bölümüne Türk Telekom yazarak yayımlanmış olan iş ilanlarını görüntüleyebilirsiniz. İş-kur ’dan nasıl iş başvurusu yapabileceğinizi bilmiyorsanız İş-Kur İş Başvurusu linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Benzer şirketlerin İş İlanları;

0 Paylaşımlar
Comments
 1. Ali |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.